Bieńkowice

Bieńkowice

Wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Krzyżanowice. Dawniej nazywana Binkowice lub Benkowice; niem. Binkowitz, Benkowitz lub Bienkowitz, 1936–1946 Berendorf, cz. Benkovice. Miejscowość leży na lewym brzegu Psiny w Kotlinie Raciborskiej, około 5 kilometrów na południe od Raciborza i 2 kilometry na północ od granicy polsko-czeskiej, na drodze pomiędzy Chałupkami a Raciborzem, w regionie geograficzno-kulturowym Górnego Śląska.W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie Śląska wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie wieś występuje pod polską nazwą Binkowice oraz niemiecką Binkowitz. Spis geograficzno–topograficzny miejscowości leżących w Prusach z 1835 roku notuje dwie niemieckie nazwy miejscowości: Benkowitz oraz Binkowitz. Z kolei słownik geograficzny Królestwa Polskiego z 1880 roku podaje dwie polskie nazwy wsi: Binkowice oraz Benkowice, a także niemiecką – Bienkowitz. Podczas akcji germanizacyjnej nazw miejscowych i fizjograficznych historyczna nazwa niemiecka Benkowitz została w 1936 r. zastąpiona przez nazistowską administrację III Rzeszy nową nazwą – Berendorf. Obecna nazwa została administracyjnie zatwierdzona 12 listopada 1946.

1.Spichlerz

Spichlerz to budynek przeznaczony do składania i przechowywania zapasów przez miejscowych rolników. Pierwotne budynki miszkalne i gospodarcze były budowanie z drewna. Do II Wojny Światowej ocalało kilka spichlerzy, także ten stojący przy ulicy Pomnikowej 35. Został on wybudowany w 1855 r. Jest to obiekt dwukondygnacyjny, drewniany o obiekt zrębowej, obrzucony gliną z słomą. Taka warstwa dodatkowo zabezpiecza latem wnętrze spichlerza przed przenikaniem ciepła. Lamus służył do przechowywania żywności, w tym: mięsa, produktów nabiałowych, owoców, mąki, zbóż, itp.

2.Krzyż-Pomnik

Pierwotnie był to pomnik poświęcony poległym mieszkańcom wsi w latach 1870-71 podczas wojny francusko-pruskiej. Pomnik ufundowało w 1871 r. dwóch mieszkańców Bieńkowic panowie Galda i Wodarz. Pomnik-krzyż posadowiony został na trzystopniowym podwyższenie. Dwuczęściowy cokół pomnika od podstawy oddzielony jest gzymsem i zwieńczony głowicą i krzyżm z figurą ukrzyżowanego Chrystusa. Pierwsza największa część cokołu na ścianach posiada półokrągło zwieńczone płyciny z wyrytą inskrypcją na ścianie frontowej oraz nazwiskami poległych w wojnie francusko-pruskiej na pozostałych ścianach. Na drugiej węższej i niższej części cokołu, na ścianie frontowej wyryta jest inskrypcja, a na ścianie bocznej rok postawienia postumentu – 1871. W 1930 r. Pomnik został otoczony ogrodzeniem, w którego elementach umieszczono tablicę z nazwiskami poległych na frontach I wojny światowej. Po zakończeniu II wojny światowej na polecenie ówczesnych władz zdemontowano tablicę z nazwiskami poległych w latach 1914 - 1918, a w 1968 r. zdemontowane zostało ogrodzenie pomnika. W latach 2003-04 pomnik zostaje odnowiony, jego teren ogrodzony, a w elementach ogrodzenia umieszczono tablice z nazwiskami poległych mieszkańców w I i II wojnie światowej. Na słupkach bramnych ogrodzenia umieszczone zostały dwie podłużne tablice z napisami w językach polskim i niemieckim. Na jednej tablicy wypisana jest historia pomnika i nazwiska mieszkańców, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jego odbudowy. Druga tablica zawiera między innymi tekst pełen znaków zapytania " DLACZEGO? Dlaczego musiałem opuścić moją ukochaną rodzinę i wieś? Dlaczego musiałem ofiarować najcenniejszy dar jakim jest życie? W imię jakich idei? Kim byłem? Niemcem, Polakiem, Czechem, Ślązakiem? Na to pytanie nie zdążyłem uzyskać odpowiedzi. QVO VADIS POPULI".

3.Kościół pw. Wszystkich Świętych

Kościół Parafialny pw. Wszystkich Świętych w Bieńkowicach,(wpisany do rejestru zabytków 17 lutego 1955, nr rej. A/571/2019) w dokumentach wymieniany był już w 1351r. Brak informacji co się z nim stało. Obecny, barokowy wybudowano w latach (1719-1730). Wewnątrz są 3 ołtarze barokowe z 2 połowy XIX wieku, jeden główny i dwa boczne. W głównym znajduje się obraz przedstawiający Wszystkich Świętych namalowany w 1736r. przez Antoniego Scholtza. Kościół okala mur z 1736r-1795r. z dwoma bramkami zwieńczonymi gzymsami. Na jednym umieszczona jest kamienna rzeźba z 1744r. przedstawiająca św. Jana Nepomucena w otoczeniu dwóch aniołków.

4.Klasztor

Stary Klasztor w Bieńkowicach to piękny budynek z wielką starannością odrestaurowany. Obecnie mieści się wnim Biblioteka oraz bardzo ciekawa ekspozycja wykopalisk i znalezisk z terenu Gminy Krzyżanowice. Jest też siedzibą Lokalnej Grupy Mniejszości Niemieckiej(DFK).Co rocznie jest tam organizowana impreza z okazji dnia św. Marcina. Warte odwiedzenia.